تاریخچه فعالیت

صنایع معدنی و تولیدی مهراصل

شرکت صنایع معدنی و تولیدی مهر اصل فعالیت معدنی خود را از سال 1387 با ثبت 9 محدوده اکتشافی در استان آذربایجان شرقی و اخذ مجوزهای اکتشاف از سازمان صنعت، معدن و تجارت آغاز نمود. این شرکت با خریداری 2 دستگاه حفاری هیدرولیک و به کار گیری حفاران مجرب و کارشناسان زمین شناسی و اکتشاف و همچنین با همکاری دوره ای پیمانکاران، مشاوران، اساتید دانشگاهی و کارشناسان متخصص، عملیات حفاری خود را از سال 1388 آغاز نمود و با حفاری 148 حلقه گمانه اکتشافی مجموعاً با عمق حدود 45 هزار متر و آنالیز 21376 نمونه در آزمایشگاه های معتبر خارجی، موفق به کشف 3 معدن ارزشمند در 3 محدوده اکتشافی گردید که از این میان به جرأت می توان مدعی شد معدن مس پورفیری علیجواد (انجرد) یکی از بزرگترین و پرعیارترین معادن مس ایران بوده که توسط بخش خصوصی کشف شده است.


صنایع تولیدی و معدنی مهراصل با هدف خودداری از خام فروشی کانسنگ مس و همچنین کمک به اشتغال زایی در منطقه، پس از اخذ جواز تأسیس در سال 1388 با هدف فرآوری کانسنگ مس، اقدام به طراحی و احداث کارخانه تولید کنسانتره مس و تأسیسات وابسته در استان آذربایجان شرقی، اهر، کیلومتر 23 جاده اهر به روستای انجرد نموده که شامل بخش های ذیل می باشد.

کارخانه کنسانتره مس

کارخانه کنسانتره مس با ظرفیت 30 هزار تن کنسانتره مس در سال به مساحت 4000 متر مربع شامل واحد خردایش، آسیا، پرعیار کنی، فیلتراسیون، واحد شیر آهک، تیکنرهای مس و باطله، واحد برق، تعمیرات، واحد متالورژی و واحد بارگیری می باشد. جهت نگهداری باطله کارخانه کنسانتره دو سد باطله با ظرفیت های 130 هزار و 900 هزار مترمکعب در پایین دست کارخانه احداث گردیده است. همچنین جهت ذخیره آب مصرفی پروسه تغلیظ یک سد آب خام (ژئوممبران) با ظرفیت 200 هزار مترمکعب در مجاورت کارخانه احداث شده است.

ساختمان اداری

ساختمان اداری در دو طبقه و به مساحت 1330 متر مربع شامل دفتر مدیریت عامل، دفتر معاونت بهره برداری و تولید، دفتر معاونت اقتصادی و پشتیبانی، دفتر امور اکتشافات و زمین شناسی، امور معدن، امور تغلیظ، امور کنترل فرآیند و HSE، دفتر آزمایشگاه، سد باطله، دفتر فنی، پروژه های عمرانی، کارگزینی، امور مالی و قراردادها، امور بازرگانی، حسابداری، اتاق کنفرانس و … می باشد.

آزمایشگاه معدنی

آزمایشگاه معدنی به مساحت 150 مترمربع شامل بخش های تشویه، آزمایشگاه تر، آماده سازی نمونه و جذب اتمی  می باشد. این آزمایشگاه مجهز به یک دستگاه آنالیز جذب اتمی بوده و آنالیز روزانه مربوط به کنسانتره تولیدی را انجام می دهد.

آزمایشگاه متالورژی

آزمایشگاه متالورژی به مساحت 150 مترمربع راه اندازی شده و قابل استفاده است.

سالن آماده سازی نمونه

سالن آماده سازی نمونه با مساحت 270 متر مربع جهت انجام مطالعات اکتشافی شامل لاگینگ مغزه های حفاری و نمونه برداری بوده و شامل 2 انبار نمونه جهت نگهداری نمونه های شاهد آنالیز شده نیز می باشد.

ساختمان فنی و مهندسی

ساختمان فنی و مهندسی به مساحت 500 متر مربع در کیلومتر 11 جاده اهر به روستای انجرد در زمینی به مساحت 11 هزار متر مربع احداث شده است.

طرح توسعه

با توجه به افزایش ذخیره معدن مس پورفیری انجرد در حفاری های فاز 2 این معدن و احتمال افزایش مجدد ذخیره با حفاری های آتی در فاز 3، این شرکت در نظر دارد تا در فاز توسعه این مجموعه، اقدام به احداث کارخانه کنسانتره با حجم 300 هزار تن در سال و همچنین کارخانجات ذوب و پالایش مس در زمینی به مساحت 1230 هکتار نماید. در این راستا این شرکت از سال 1396 با چند شرکت چینی وارد مذاکره شده و در نظر دارد با توجه به وسعت و حجم پروژه توسعه، جهت جذب سرمایه در این زمینه با یک شرکت سرمایه گذار خارجی مشارکت نماید.
احداث کارخانه ذوب و پالایش علاوه بر این که موجب ارزش افزوده بر کنسانتره تولیدی می گردد، ظرفیت اشتغال این مجموعه را افزایش داده و همچنین بستری مناسب جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنایع تبدیلی از جمله کارخانجات لوله مسی مصرفی در صنایع تهویه و تبرید و کارخانجات سیم و کابل مسی مصرفی در صنعت برق ایجاد می نماید.

گواهینامه ها و استانداردها

از آنجا که اشتغال زایی هدف راستین و اولیه این شرکت می باشد، در این راستا رضایت کارکنان در اولویت برنامه های این شرکت بوده و همواره سعی گردیده کلیه حقوق کارکنان تأمین گردد و در این زمینه این شرکت با افتخار موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس کارفرما و کار آفرین نمونه در سال 1397 از سوی سازمان تأمین اجتماعی کشور گردیده و همچنین تندیس 500 مشتری برتر از طرف بانک صادرات ایران اهدا گردیده است.